2019 Nabba World Belfast, Results

0
135

NABBA Worlds 2019 8th of June 2019
Belfast, Northern Ireland 
Official photos on the event – Lee Archer 

BIKINI Under 21
1st Victoria Jefanovova-Slovakia
2nd Linda Oberheber-Austria
3rd Shania McNally-Northern Ireland 
4th Sinead Keetley-Northern Ireland
5th Beth Hanson-Great Britain

BIKINI 21-34
1st Anna Mayer-Austria 
2nd Hannah Marie Mulvaney
Great Britain 
3rd Carmen Haenggi-Switzerland 
4th Jenesa Phillips-Great Britain
5th Alysha Jacob-Great Britain
6th Seána Jenkinson-Rep Ireland

BIKINI Over 35
1st Iveta Karajosova-Slovakia
2nd Michele Daly-Northern Ireland 
3rd Anna Marchenko-Austria 
4th Denise O Donovan-Rep of Ireland 
5th Kim Constable-Northern Ireland

Men’s Sports Shorts U21
1st Adam Hislop-Great Britain

Men’s Sports Shorts 21-39
1st Marcel Suba-Slovakia
2nd James Plaza-Great Britain
3rd Derek Hearns-Rep of Ireland 
4th Krzysztof Sobotka-Poland
5th Michael Gagic-Austria
6th-Rob Bakewell-Great Britain

Men’s Sports Shorts Over 40
1st Wes Morgan-Great Britain
2nd Bryan Park-Great Britain
3rd Paul Jackson-Great Britain
4th Rick Lean-Great Britain
5th Alessandro Martin-Italy

Masters 50+ Bodybuilding 
1st Brendan Surgeoner- Northern Ireland
2nd Andy James-Great Britain
3rd Hugh Ross-USA 
4th Zdenc Brams-Czech Rep
5th Todd Payette-Canada 
6th Jean Luc Favre-France

Masters 40+ Bodybuilding 
1st Kyle Vauls-Northern Ireland 
2nd Niall Kinsella-Rep of Ireland 
3rd Paul Thompson-Great Britain
4th Brian Keigherty-Rep of Ireland 
5th Jonathan Gilles-Northern Ireland 
6th Darren Lynas-Northern Ireland

Classic Men’s Bodybuilding 
1st Plamen Handarov-Great Britain
2nd Karim Kadri-France
3rd Gerhard Krawwer-Austria 
4th Michal Vajda-Slovakia
5th Phillipe Gimenez-France
6th Michal Lukac-Slovakia

Miss Toned Figure 
1st Hayley Guiseley-Northern Ireland 
2nd Victoria Dales-Great Britain
3rd Alexandra Richmond-Great Britain
4th Natalie Taylor-Great Britain
5th Carly MaGill-Northern Ireland 
6th Dagmar Kunova -Czech Rep

Miss Physique 
1st Trudy Fenech-Australia

Miss Athletic Figure 
1st Ana Cala Ceron-Rep of Ireland 
2nd Emma Quinn- Northern Ireland 
3rd Mollie Isaacs-Great Britain
4th Rita Weiserova-Slovakia 
5th Jana Kolarova-Czech Rep
6th Jacky De La Torre-Mexico

Miss Trained Figure 
1st Ilaria Armeni-Great Britain
2nd Elodie Moore-France 
3rd Valerie Junca-France
4th Ulrike Karner-Austria 
5th Katinka Streiber-Switzerland 
6th Aneta Debiec-Poland

Class 4 Men 
1st David Dahan-France
2nd Simone Meiattini-Italy
3rd Lukas Jilovec-Czech Rep

Class 3 Men
1st Paul Latham-Great Britain
2nd Christian McAlinden-Rep of Ireland 
3rd Anthony Savva-Great Britain
4th Vinny McCormick-Northern Ireland

Class 2 Men 
1st Drew Walker-Great Britain
2nd David Fartel-Slovakia 
3rd Gerald Lopez-France
4th Brian Ward-Northern Ireland 
5th Wojcieck Frankowski-Great Britain
6th Adam Romanec-Slovakia

Class 1 Men 
1st Manakov Alexander-Russia 
2nd Jim Georgiou-Great Britain
3rd Nick Whitehouse-Great Britain
4th Kevin Stutz-Austria 
5th Darius Martinkus-Rep of Ireland 
6th Dan Clarke-Great Britain

Overall Amateur Champion:
David Dehan – France

Women’s Pro Class 
1st Emmanuelle Emile – France

Men’s Pro Class 
1st – David Dahan-France
2nd – Stanislav Cerman-Czech Rep
3rd – Fabrice Radkowski-France 
4th – Manakov Alexander-Russia 
5th – Olizirio Anibal Junior-Brazil 
6th – Drew Walker-Great Britain

Each of the Men`s Class winners from 4 to 1 has been awarded Pro Status and competed at the end of the show at the Pro Class.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.